After a record number of reader votes, we’re thrilled to announce the Food Reader Awards 2019 grand finalists …

You South West foodies certainly know your onions – and your top chefs, local restaurants and foodie pubs.  After thousands of reader nominations, we’re super excited to share your 2019 grand finalists. The Food Reader Awards 2019 winners will be revealed at a super slick ceremony at the fabulous Greenbank Hotel in Falmouth on January 28.

Food Reader Awards 2019 grand finalists

Best Chef – sponsored by Sharp’s Brewery

  • Ashley Wright – The Horn of Plenty
  • Claire Moore – The Station Kitchen
  • Dan Moon – The Gainsborough Bath Spa
  • Dave Jenkins – Rock Salt Cafe

Best Restaurant – sponsored by Total Produce

  • Bellita, Bristol
  • Brassica Restaurant, Beaminster
  • Harry’s Restaurant, Exeter
  • Porthminster Beach Cafe, St Ives

Best Foodie Hotel

  • Lympstone Manor, Exmouth
  • Mount Haven Hotel, Marazion
  • St Michaels Resort, Falmouth
  • Ston Easton Park Hotel, Bath

Best Cocktail Bar – sponsored by Wrecking Coast Gin

  • Crocketts, Exeter
  • The Milk Thistle, Bristol
  • The Old Grammar School, Truro
  • Tigermilk at The Duke, Plymouth

Best Cafe – sponsored by Frobishers

  • Mokoko, Bristol
  • Soulshine, Bridport
  • The Almond Thief, Dartington
  • The Hidden Hut, Porthcurnick

Best Foodie Pub

  • Bear Bar & Kitchen, St Agnes
  • The Bear and Blacksmith, Chillington
  • The Cadeleigh Arms, Tiverton
  • The Rising Sun, Truro

Best Drink

  • Conker Spirit Dorset Dry Gin
  • Salcombe Gin
  • Wicked Wolf Gin
  • Wrecking Coast Gin

Best Foodie Product

  • Baker Tom’s Bread sourdough
  • Dorset Sea Salt
  • Purbeck Ice Cream
  • Extract Coffee Roasters Unkle Funka

Best Indie Retailer

  • Ashburton Delicatessen, Devon
  • Chococo, Exeter
  • The Cornish Food Box Company, Truro
  • The Bristol Cheesemonger

Best Cookery School

  • Ashburton Cookery School, Devon
  • Lucknam Park Cookery School, Wiltshire
  • Manna from Devon Cookery School, Kingswear
  • River Cottage Cookery School, Axminster

Best Wine List – sponsored by Enotria & Coe

  • La Cave, Falmouth
  • The Olive Tree, Bath
  • The Longstore, Charlestown
  • Woods Bar & Restaurant, Dulverton

Best Farm Shop

  • Ben’s Farm Shop, Totnes
  • Greendale Farm Shop, Farringdon
  • Jon Thorners Farm Shop, Shepton Mallet
  • Trevaskis Farm Shop, Cornwall

These fabulous awards wouldn’t be possible without our fantastic sponsors. Big love to Total Produce, Sharp’s Brewery, Enotria & Coe, The Wrecking Coast Distillery, Frobishers and Impact.

Food Reader Awards 2018 winners …

Best Chef – sponsored by Sharp’s Brewery

Winner: Michael Caines – Lympstone Manor Grand finalists: Steve Pidgeon – Arundell Arms Hotel, Nathan Outlaw – Restaurant Nathan Outlaw

Best Restaurant – sponsored by Total Produce

Winner: Oliver’s – Falmouth Grand finalists: The Square – Porthleven, Olive Tree Restaurant – Bath

Best Foodie Hotel – sponsored by Enotria & Coe

Winner: Arundell Arms Hotel – Lifton Grand finalists: Soar Mill Cove Hotel – Devon, The Scarlet – Mawgan Porth

Best Cocktail Bar – sponsored by Wrecking Coast Gin

Winner: Dr Ink’s Curiosities – Exeter Grand finalists: North Coast Wine Co – Bude, The Dark Horse – Bath

Best Cafe – sponsored by Frobishers

Winner: Gylly Beach Cafe – Falmouth Grand finalists: Block – Barnstaple, Society Cafe – Bath

Best Foodie Pub – sponsored by Flying Fish Seafoods and  Philip Warren

Winner: The Star & Garter, Falmouth Grand finalists: The Methuen Arms – Corsham, The Rising Sun – Truro

Best Drink – sponsored by Impact

Winner: Black Cow Vodka Grand finalists: Wrecking Coast Clotted Cream GinSalcombe Gin

Best Foodie Product – sponsored by Michelmores

Winner: Cornish Gouda Co Gouda Grand finalists: Primrose Herd Cornish Hogs Pudding, Eat The Smoke Rubs

Best Indie Retailer – sponsored by Salt Media

Winner: Riverford Organic, Buckfastleigh Grand finalists: Fillet & Bone – Chipping Campden, Johns of Instow – north Devon

Best Cookery School – sponsored by Fifteen Cornwall

Winner: Exeter Cookery School – Devon Grand finalists: Rick Stein’s Cookery School – Padstow,  Ashburton Cookery School – Devon

Best Wine List – sponsored by Trencherman’s Guide

Winner: Gidleigh Park – Chagford Grand finalists: The Idle Rocks -St Mawes, Ben’s Wine & Tapas – Totnes

Best Farm Shop – sponsored by Rodda’s

Winner: Darts Farm – Topsham Grand finalists: Greendale Farm Shop – Woodbury, Daylesford – Moreton-in-Marsh